top of page
Writer's pictureVeb-portal Istočni biser

Шта нуди Микимото - острво бисера?


Брод за крстарење до острва Микимото

Да ли знате како настају култивисани бисери?

Ако вас током мајских празника пут нанесе у Јапан, земљу познату по црним бисерима, обавезно требате посетити Микимото острво бисера, где се највише узгаја јапански бисер. 

До острва се стиже крстарењем бродом, а у музеју бисера можете видети уживо процес како се у шкољку-бисерницу постави уметни мали бисер који ће расти унутар шкољке која ће попут мајке, присвојити бисер као да је природни бисер и обавити га слојевима некара-седефа да га заштити. Зато се шкољка никад не баца, а и од оштећених остатака шкољки израђују се разни сувенири. Микимото техника узгоја бисера у Јапану настала је прије 100 година и разликује се од технике узгоја бисера у Европи.

Колекција бисера је свих боја и величина, али најскупљи су тамно сиви названи црни бисери, који се традиционално носи као обавезан накит у свечаним приликама, а од њих се израђују бројанице и огрлице које се носе уместо белих бисера за време сахране.

Бели Акоја бисери имају посебан ластер сјај и добили су назив по имену шкољке оштриге која се на јапански каже акоја. Акоја бисери имају високи квалитет и округли облик уједначене величине, па је лако од њих саставити бисерну огрлицу.

Бисер је симбол за срећу и зато када поклоните жени из Јапана бисере, па макар ланчић са привеском од једног бисера, она ће то више ценити од велике златне огрлице.



У Јапану бисери се чувају и пакују у плишане округле кесице, јер  мекани плиш не оштећује осетљиву површину бисера.

Бисери се осим у мору, могу узгајати и у језерима, па се тако разликују бисери настали у сланој води и бисери узгајани у слатководним језерима или делтама река, али за узгој бисера који се гаје на фармама бисера у морској води потребно је мање времена и година да буду потребне величине, јер узгој траје од 2-4 године, док узгој у свежим водама траје од 2-7 година.

До Микимото острва се стиже од Исе Шима полуострва, где можете преноћити у једном од многобројних хотела, а ту је и могућност да нађете сме-штај у оближњем ЕВЕРГЛАДЕС Исе-Шима ресорт кампу са  властитим базеном за пливање, можете се хранити у ресторану или изнајмити опрему за роштиљ и сами припремити храну, али сви гости су позвани на Бинго дружење, где ако имате среће у играма, можете освојити вредне награде, од бицикла до уникатне скупоцене огрлице од јапанских бисера.

Бисери се требају пажљиви чувати баш као што их и шкољка чува, а при куповини бисера требамо знати разликовати праве и култивисане бисере од вештачких бисера од пластике и стакла.

Обично се премазани лак сасвим лако љушти са лажних бисера, али ако не желимо оштетити површину бисера, најбоље је добро осветлити бисере и када се боја пресијава у разним нијансама онда знамо да су то прави бисери. Прави бисери помало пожуте са годинама и потребно је понекад пребрисати их благо плишаном крпицом.

Текст и фото: Драгица Охаши






Comments


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
bottom of page