top of page
Writer's pictureVeb-portal Istočni biser

Бајракли џамија у Београду први пут у понуди манифестације Ноћ музеја


Бајракли џамија у Београду биће први пут отворена за посетиоце током манифестације Ноћ музеја, која ће 19. маја бити одржана јубиларни, 15.пут на више од 60 локација у Београду.

Како је најављено, испред једног од најстаријих верских објеката из османског периода у престоници биће постављена изложба чија је тема „150 година Исламске заједнице Србије“.

Главни имам Бајракли џамије, муфтија Мухамед Јусуфспахић, каже да су врата те светиње увек била отворена за посетиоце и да у Ноћи музеја акценат неће бити на представљању овог молилишта као простора, већ као „места повезивања с богом“.

„Постоје молилишта где се људи моле или диве градитељу или ктитору, али није нам то циљ. Ово молилиште има неку другу вредност, то је место где се везује са богом и где се нико други не велича сем њега. Мислим да ће посетиоци то осетити. Прошло је много времена од 1521. године, много догађаја, система, режима, а бог је хтео да џамија остане“, рекао је Јусуфспахић Танјугу.

Како каже, све је замишљено тако да се у Ноћи музеја испоштују и посетиоци и обичаји везани за џамију.

„Предвиђен је посебан простор за посетиоце у који ће моћи да уђу током трајања целе манифестације, чак и у време молитве, али тако да то не ремети никог и ничију знатижељу“, навео је Јусуфспахић.

Бајракли џамија саграђена је између 1570. и 1680. године, а постоји легенда да је један од најстаријих историјских споменика подигнут 1521. непосредно након што су Турци освојили Београд.

Једина је преостала џамија од 217 колико их је саграђено у периоду владавине Османског царства.

У програм манифестације Ноћ музеја ове године је уврштено и Шејх Мустафино турбе, маузолеј подигнут 1783. године у Вишњичкој улици, испод данашњег Студентског парка у центру престонице.

У том сакралном објекту 19. маја биће постављена изложба ''Сапутници калдрмом“, са најзанимљивијим експонатима исламске културе, као што су најстарији примерци Курана, исламска калиграфија, фотографије знаменитих личности, религијски реквизити, верска одећа...

Маузолеј у којем је сахрањен шејх Мустафа Багдађанин, са још два дервиша, заштићен је као споменик културе након Другог светског рата.

Извор: Политика / Танјуг

Фото: Бета

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
bottom of page