U Domu vojske otvorena izložba turskog streličarstva „Kemankeş“
U Velikoj galeriji Doma Vojske Srbije u ponedeljak će biti otvorena izložba posvećena veštini koja je tradicionalno negovana u Turskoj, koja se i danas poštuje i na koju, kao prepoznatljiv deo turske baštine, njeni poštovaoci planiraju i u budućnosti na različite načine da podsećaju – reč je o streličarstvu. Objedinjeni pod nazivom „Kemankeš“, veliki broj artefakata posvedočiće o istorijatu turskog streličarstva, ali i posebnom načinu izrade lukova i strela po kojima je ova zemlja bila poznata posebno u osmanskom i seldžučkom dobu.
Organizovani u nekoliko celina, eksponati koji pripadaju jednom od najelitnijih segmenata turske civilizacije, preuzeti su iz Metropolitanske opštine Istanbul kao i iz privatnih kolekcija. Kustos Mehmed Lutfi Šen objašnjava da izložba ukazuje i na odnos naša dva naroda koji su bili protivnici ali posle i saradnici, posebno s obzirom na to da se dešava na prostoru odakle je poreklom veliki vezir Mehmed paša Sokolović.
Pred posetiocima će se naći originalni primerci oružja – lukovi, strele, štitovi, štitnici za zglobove, futrole za čuvanje lukova i strela, kao i brojna prateća oprema. Potrudili smo se da podrobno prepričamo sve faze izrade lukova i razne tipove tog predmeta, kao što je onaj nazvan „puta“ koji je služio za gađanje mete, ili onaj pod imenom „kepaze“ čija je namena bila vežba u polju. Na panoima smo obratili pažnju na drvo od kojeg je pravljeno oružje, ali i na više vrsta strela. Posebnost je to što su naši lukovi pravljeni iz nekoliko delova i što su bili manji od onih koje su konstruisali drugi narodi, ali po snazi jači, dok su strele, takođe, bile manjih dimenzija, ali aerodinamičnije – priča Lutfi Šen, dodajući da specijalnu poslasticu čini prstenje koje su streličari nosili na palcu i koje se koristilo u paru uz štitnik za zglob, a služilo je za preciznije i snažnije odapinjanje strele. Jedan od njih iz seldžučkog doba premijerno će biti prikazan upravo u Beogradu.
– Prstenje je izrađivano od različitih materijala i prema dimenzijama osobe koja će ga nositi, najpouzdaniji su bili oni napravljeni od bronze, a postojale su i zanatlije koje su se time bavile. Kada su pravljeni za viđenije ličnosti i svečane turnire posebno su ukrašavani sedefom i dragim kamenjem, pa imaju i umetničku vrednost – ističe naš sagovornik.
Pored svih pomenutih predmeta biće tu i video snimci, fotografije i zapisi koji prate razvoj ove discipline. Izložba traje do 5. maja, realizuje se u okviru saradnje Etnografskog muzeja u Beogradu i Fondacije streličara iz Istanbula, uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije i Ministarstva odbrane Srbije.
Izvor: Novosti
Foto: Nikola Skenderija / Katalog izložbe