Derviši sa Kosova i Metohije posetili Šejh-Mustafino turbe
Prestonicu Srbije je posetila grupa derviša (islamskih mistika) sa Kosova i Metohije. Oni su se po dolasku u Beograd uputili do Šejh-Mustafinog turbeta gde su održali derviški ritual ili zikr. Zanimljivo je to što su pripadnici ovog derviškog reda sa Kosova održali molitvu u Šejh-Mustafinom turbetu prvi put nakon 236 godina. Okupili su se kako bi odali počast svom duhovnom starešini.
Podsećanja radi, Šejh-Mustafino turbe je zidana grobnica s kraja 18. veka, posvećeno je Mustafi Bagdađaninu, starešini Hadži- šejh Muhamedove tekije koja se nekada nalazila na tom mestu. O ovoj tekiji se dosta toga zna i dosta toga je sačuvano. Postoji sačuvana njena fotografija te se zna kako je izgledala a na osnovu ucrtanog plana jednog austrijskog oficira, tačno se zna i gde se nalazila. Tekija je islamska sakralna građevina i mesto gde su se okupljali islamski mistici-sufije, odnosno derviši. Služila je i kao mesto gde su se vršili verski obredi. Obično su se uz tekiju podizala turbeta u kojima su sahranjivane ugledne ličnosti. Da je u prošlosti Beograda postojala živa sufijska aktivnost, svedoči i podatak koji je u svom Putopisu naveo čuveni turski putopisac Evlija Čelebija, a koji govori o tome da je u Beogradu sredinom 16. veka, bilo ukupno 17 tekija. Štaviše, u periodu između 1521. i 1867. godine, derviši su u Beogradu živeli, okupljali se u tekijama i redovno izvodili jedan od najvažnijih sufijskih obreda koji se naziva zikr (u osnovi predstavlja invokaciju božjeg imena). Derviši su u Beogradu imali i svoju ulicu– Derviška ulica (Derwisch Gassen) koja se nalazila na Dorćolu i u kojoj se, po pisanju Evlije Čelebije, nalazilo jedno od najstarijih beogradskih sufijskih zdanja- tekija Mehmed-paše Jahjalija. Od svih tih zdanja i tragova mističke aktivnosti na tlu Beograda, ostalo je Šejh-Mustafino turbe kao podsećanje na davno prošla vremena. U natpisu Šejh-Mustafinog turbeta koji je 1783. godine podigao defterdar Husni Jusuf, piše da je Šejh-Mustafa bio sadija, odnosno pripadnik sadijskog tarikata ili derviškog reda. Na osnovu toga se može pretpostaviti i da je tekija koja se nekad nalazila u blizini turbeta okupljala pripadnike ovog tarikata koji se smatra pretežno vojničkim tarikatom, poput čuvenih bektašija i rifaija.
Derviše iz đakovačke, pećke i prizrenske tekije primio je i pozdravio imam Šejh Muhamed Nasir iz Libana koji u voždovačkoj džamiji drži hutbe muslimanima koji žive u Beogradu.
Izvor /foto/video: Politika/ Tanjug / AL Jazeera Balkans You Tube Channel